Lai radikāli mainītu cīņu pret dezinformāciju, šogad janvārī uzsākta četru gadu pētniecības aktivitāte “Mākslīgais intelekts dezinformācijas atmaskošanai” (angļu valodā - Participative Assistive AI-powered Tools for Supporting Trustworthy Online Activity of Citizens and Debunking Disinformation) jeb projekts AI4Debunk. To realizēs starpdisciplinārs konsorcijs Latvijas Universitātes (LU) vadībā, kurā ietilpst 13 partneri no astoņām valstīm, lai īstenotu kopīgu misiju – veidot uzticamas tiešsaistes aktivitātes un mākslīgā intelekta rīkus, kas palīdzētu pasargāt cilvēkus no dezinformācijas.

“Pēdējos gados dezinformācijas izplatība ir kļuvusi par nozīmīgu problēmu visā pasaulē. Eiropas Savienība ir iesaistījusies “infodēmiskā” globālā naratīvu cīņā. Tā ir ļoti izaicinoša, jo Krievija un Ķīna ir ļoti pieredzējušas toksisku dezinformācijas kampaņu organizēšanā pret ES, kuras mērķis ir cīņa par ietekmi. Mākslīgā intelekta risinājumu izmantošana var kalpot kā spēcīgs instruments dezinformācijas atmaskošanai. Jo, kā atzīmējusi Eiropas Komisijas prezidente Ursula fon der Leiena mākslīgais intelekts jau tagad maina mūsu ikdienas dzīvi. Un tas ir tikai sākums. Gudri un plaši izmantoti mākslīgā intelekta risinājumi sola milzīgus ieguvumus mūsu ekonomikai un sabiedrībai,” uzsver projekta AI4Debunk vadītāja, LU profesore Inna Šteinbuka.

AI4Debunk mērķis ir revolucionizēt cīņu pret dezinformāciju un atbalstīt uzticamas tiešsaistes aktivitātes. Izstrādājot mākslīgajā intelektā balstītus un uz cilvēku vērstus rīkus, šis projekts ir apņēmies aizsargāt demokrātiskās vērtības un veicināt informētāku un noturīgāku sabiedrību, reaģējot uz digitālā laikmeta radītajām problēmām.

Projekta īstenošanā iesaistīta Latvijas Universitāte (Latvija) – projekta koordinators, Euractiv.bg (Free Media Bulgaria), Pilot4DEV, Monsas Universitāte (Beļģija), Internews Ukraine (Ukraina), Itālijas Nacionālā pētniecības padome, Florences Universitāte (Itālija) un tai piesaistītā institūcija - Nacionālais starpuniversitāšu telekomunikāciju konsorcijs - CNIT (Itālija), Barselonas Superskaitļošanas centrs (Spānija), DOTSOFT (Grieķija), Golvejas Universitāte, F6S Innovation (Īrija), Utrehtas Lietišķo zinātņu universitāte, INNoVaTiVe POWER (Nīderlande).

AI4Debunk ietvaros plānots izstrādāt četras uz cilvēku vērstas AI darbināmas saskarnes: tīmekļa spraudni, sadarbības platformu, viedtālruņa lietotni un paplašinātās realitātes/virtuālās realitātes saskarni (AR/VR), kuras pamatā ir pirmā šāda veida atvērtā koda atmaskošanas API.

Spraudnis būs paredzēts integrācijai ar tīmekļa pārlūkprogrammām un sociālo mediju platformām, nodrošinot tūlītējus paziņojumus lietotājiem, kad viņi saskaras ar nepatiesu saturu, neatkarīgi no formāta. Kas attiecas uz sadarbības platformu (Disinfopedia), tā ļaus lietotājiem ziņot par aizdomīgu saturu, ko pēc tam pārbaudīs eksperti. Savukārt lietotne ļaus cilvēkiem atklāt dezinformāciju viedtālrunī. Visbeidzot, AR/VR saskarne sniegs vadlīnijas par to, kā turpmāk rīkoties ar dezinformāciju sociālajos medijos.

Projektu finansē: Eiropas Savienības programma “Apvārsnis Eiropa”.

Dalīties