Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs
Prof. Signe Bāliņa, LU BVEF zinātņu prodekāne un Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas prezidente
Prof. Signe Bāliņa, LU BVEF zinātņu prodekāne un Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas prezidente

Signe Bāliņa: Pasaules elpa Latvijas digitālajai transformācijai
Liene Bērziņa, Sabiedrisko attiecību speciāliste
13.09.2017

Latvijas uzņēmumu prasme lietot un izmantot jaunākās tehnoloģijas ir atšķirīga, taču ir skaidrs, ka tehnoloģijas maina biznesa vidi un ietekmē ikvienu nozari.

Nereti nozaru speciālisti nezina par iespējām, kādas paver tehnoloģijas, tāpat arī IT speciālisti nevar paredzēt, kas vajadzīgs citai nozarei. Ir bijušas diskusijas ar citu nozaru pārstāvjiem, kuri ir pārliecināti, ka valstij ir daudz informācijas, taču tā nav apkopota vai pieejama. Piemēram, tūrisma nozares eksperti būtu ļoti pateicīgi, ja saprastu, kur uz Latviju atbraukušie tūristi pārvietojas - kur viņi brauc, ko viņi redz, kādas ir kopējās tendences. Un tas arī ir tas būtiskākais jautājums - kā izmantot informāciju un radīt kaut ko, lai redzētu kopējo situāciju. Taču neatkarīgi no tā, vai tā ir kokrūpniecība, pārtikas nozare, tūrisms vai farmācija - visās nozarēs informācijas tehnoloģijas ir nepieciešamas. Turklāt ļoti bieži tur, kur ir starpnozaru risinājumi, rodas kaut kas jauns, kaut kas inovatīvs, bet šos risinājumus atklāt var tikai tad, kad visi sanāk kopā un diskutē. 

Pērn 1. decembrī Latvijas informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācija un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija valsts vārdā parakstīja memorandu par kopīgiem mērķiem Latvijas digitālās transformācijas procesā un datos balstītas sabiedrības un valsts attīstībā. Pēc būtības tas bija memorands par to, kā valsts rīcībā esošos datus un informāciju gudri apkopot, lai nozares tos varētu izmantot savā labā. Šī gada februārī memorandam pievienojās arī Latvijas Universitāte (LU). Mēs visi sanācām kopā un sapratām -ja reiz valstij ir tik ļoti daudz datu un informācijas, ja reiz ir tik daudz lielisku zinātnieku un speciālistu gan datorzinātnēs, gan citās jomās un ir uzņēmumi, kuriem ir interese attīstīt jaunus risinājumus - kādēļ gan neizveidot vietu, kur idejām tikties, lai vēlāk no tām taptu inovatīvi risinājumi? 

Tā tapa Latvijas Universitātes un Microsoft Inovāciju centrs (LUMIC) - vieta, kur satikties dažādu nozaru uzņēmumiem, pētniekiem un studentiem, lai saprastu, kādas ir jaunākās tehnoloģijas un to tendences. Inovāciju centram būs vairāki virzieni, taču svarīgākais saistīts ar uzņēmējdarbības attīstību, īpaši tehnoloģiju jomā. Mūsdienās arvien vairāk ir tendence izvēlēties mākoņu tehnoloģijas, kas ir arī viena no LUMIC pamatidejām - radīt šos jaunos risinājumus mākoņa tehnoloģijām, lai pēc tam tos caur Microsoft kā tirdzniecības kanālu izplatītu pasaulē. Pastāv uzskats - ja IT nozarē domājam risinājumu tikai Latvijas mērogam, tad varbūt labāk ir nemaz nedomāt -, jo IT pasaule ir globāla un tās tirgus ir plašs. 

Zināšanas, ko centrā varēs iegūt, būs gan tehnoloģiskas, gan praktiskas, piemēram, kā radīt jaunu uzņēmumu. LUMIC plānota virkne dažādu mācību un semināru, kurā ikviens interesents varēs uzzināt par iespējām, kādas mūsu uzņēmumiem var pavērties. Tāpat varēs iegūt tehnoloģisko ekspertīzi, saņemt palīdzību, diskutēt, vai tas, ko grib radīt, patiesi ir kas jauns, un, iespējams, iegūt sadarbības partneri citā valstī. LUMIC būs vieta, kur satikties īstajiem cilvēkiem, izdiskutēt problēmas un vajadzības un iegūt ekspertīzi, lai varētu strādātu kopā pie risinājuma. Kā arī notiks nerimstošas diskusijas, kāda ir IT nozares nākotne Latvijā un kā tā varētu attīstīties. Protams, liels ieguvums no LUMIC būs arī Microsoft partnerkompānijām, kas kopumā Latvijā ir vairāk nekā 360. Jo Microsoft partneri ir tie, kuri strādā ar Microsoft tehnoloģijām un, protams, tā kā tas ir Microsoft Inovāciju centrs, tad tehnoloģiskā platforma ir mākonis, uz kura bāzes šie risinājumi tiek radīti. Inovāciju centrs nav atvērts tikai LU un Microsoft-tā viennozīmīgi būs atvērta telpa visiem.

Jāsaka, šī nav tikai korporāciju vēlme, bet gan valsts kopējā vīzija - strādājot pie LUMIC izveides, ir bijusi ļoti veiksmīga sadarbība gan ar Ekonomikas ministriju, gan VARAM. Pastāv sapratne, ka tikai kopīgi varam kaut ko paveikt un tikai kopīgi varam izveidot konkurētspējīgu inovāciju platformu. Nākamais solis būtu veidot starpnozaru risinājumus, piemēram, IT nozare kopā ar farmāciju, IT nozare kopā ar kokrūpniecību vai IT nozare ar pārtikas rūpniecību; un tad attiecīgi veidot risinājumus, kurus varam notestēt Latvijā, lai vēlāk caur Microsoft kā tirdzniecības kanālu rādītu un par tiem stāstītu visā pasaulē.

Inovāciju centrs paver arī LU arvien plašākas iespējas iesaistīsies digitālās transformācijas procesā. Turklāt arvien vairāk pasaulē runā par datu zinātni, kā arī pēdējos gados rodas pilnīgi jaunas zinātnes nozares. Mans vēlējums ir, lai inovāciju centra atvēršana dod Latvijai pasaules elpu digitālās transformācijas procesā. Tā būs vieta, kur uzņēmēji var iegūt konsultācijas, kur viesosies speciālisti no visas pasaules - tas būs kā zināšanu ekspertīzes centrs. 

Publicēts laikrakstā "Dienas Bizness" 13.09.2017.