Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs
Marina Kudinska, LU Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes asoc. profesore
Marina Kudinska, LU Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes asoc. profesore

Marina Kudinska: Finanšu tehnoloģijas maina konservatīvās bankas
Liene Bērziņa, Sabiedrisko attiecību speciāliste
28.07.2017

Finanšu tehnoloģiju attīstība ir veicinājusi jaunu un inovatīvu finanšu uzņēmumu rašanos, īpaši strauju attīstību gan pasaulē, gan Eiropā piedzīvo nebanku maksājumu pakalpojumi. Pašlaik investīcijas inovatīvu maksājumu infrastruktūrā veido 70% no visām investīcijām finanšu tehnoloģijās. Eksperti prognozē, ka jau 2030. gadā Zviedrija kļūs par pirmo bezskaidras naudas ekonomiku pasaulē. Kā ar Latviju?

Saskaņā ar Finanšu un kapitāla tirgus komisijas datiem, Latvijā pašlaik jau darbojas 14 elektroniskās naudas un 25 maksājumu iestādes. Klienti labprāt izmanto alternatīvo maksājumu platformu pakalpojumus, jo pakalpojumi ir lētāki, ērtāki un ātrāki. Lai arī starpbanku tirgū maksājumi notiktu raitāk, Latvijas Banka ir pilnveidojusi maksājumu sistēmas infrastruktūru un jau augusta beigās ir plānots ieviest ātros jeb zibmaksājumus starp Latvijas komercbankām. Aktīvi attīstās savstarpējo aizdevumu (peer-to-peer lending) un kolektīvo aizdevumu jeb pūļa finansējuma (crowdfunding) platformas. Arī investīciju pakalpojumu jomā ir parādījušies inovatīvi banku konkurenti - investīciju pakalpojumu platformas. Finanšu tirgus izmaiņas bankām rada daudz izaicinājumu.

Kādas vēl izmaiņas līdz ar tehnoloģiju attīstību ir gaidāmas banku biznesā tuvākajā laikā? Tuvā nākotnē strauji attīstīsies attālinātās banku operācijas. Izdzīvos tās bankas, kuras spēs transformēties par digitālajām bankām, piedāvājot klientiem teicamas kvalitātes tiešsaistes finanšu pakalpojumus. Tradicionālās bankas kļūs atvērtākas, tehnoloģiskākas un mūsdienīgākas. Piemēram, pirms parādījās digitālās finanses, bankas savu klientu loku varēja paplašināt, tikai paplašinot filiāļu tīklu. Bet mūsdienās bankām ir iespējams tikt pie jauniem klientiem, neverot vaļā dārgas filiāles. Pasaules mazumtirdzniecības banku apskatā (World Retail Banking Report, 2017) ir norādīts, ka absolūtais vairākums banku (vairāk nekā 90%) līdz 2020. gadam plāno uzsākt sadarbību ar tehnoloģiskām finanšu kompānijām. 

Viens no aktuālākajiem jautājumiem tuvākajos gados būs izmaksu optimizācija. Ar to saistīta vēl viena karsta tendence - konsolidācija. Veiksmīga banku apvienošana veicinās administratīvo izdevumu, tehnoloģisko risinājumu izmaksu samazināšanu un filiāļu tīkla optimizāciju, kas kopumā uzlabos biznesa pelnītspēju. Tāpēc bankām, kas vēlas būt veiksmīgas, jau šodien savs biznesa modelis ir jāpielāgo jaunajai biznesa videi. 

Publicēts laikrakstā "Dienas Bizness" 28.07.2017.