Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs
Juris Krūmiņš LU Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes profesors
Juris Krūmiņš LU Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes profesors

Juris Krūmiņš: Depopulācija un ekonomiskā izaugsme
Liene Bērziņa, Sabiedrisko attiecību speciāliste
16.06.2017

Saskaņā ar ANO aptauju par valdību realizēto demogrāfisko politiku, visu trīs Baltijas valstu vadītāji uzskata, ka ir nepieciešams paaugstināt dzimstības līmeni un ierobežot emigrāciju, sekmējot iedzīvotāju skaita pieaugumu. Vienlaikus pasaulē turpinās demogrāfiskā pārēja no augstas dzimstības un mirstības līmeņa uz mūsdienu iedzīvotāju ataudzēs tipu, kas virknē attīstīto valstu novedis pie iedzīvotāju skaita sarukuma jeb depopulācijas.

Eiropas Savienībā 2015. gads bija pirmais, kad mirušo iedzīvotāju skaits pārsniedza dzimušo skaitu. Visai bieži šādu iedzīvotāju skaita samazinājumu kompensē pozitīvs ārējā migrācija, tomēr deviņās ES valstīs iedzīvotāju dabiskais un migrācijas pieaugums ir negatīvs. Starp tām ir arī Latvija. Neraugoties uz attīstības un plānošanas dokumentos paredzēto, kā arī valdības centieniem uzlabot demogrāfiskā pieauguma bilanci, aizvadītajos divos gados iedzīvotāju skaita sarukums ir palielinājies. Tas ir brīdinājuma signāls Latvijas tautsaimniecībai, jo tās attīstību jau tuvākajā laikā varētu būtiski kavēt darba roku trūkums, bet iedzīvotāju novecošana un pensionāru skaita palielināšanās - radīt veselības aprūpes izmaksu būtisku pieaugumu.

Nesen valsts pētījumu programmas EKOSOC-LV demogrāfijas projekta ietvaros 2000 respondentiem tik uzdots jautājums par demogrāfiskajiem nosacījumiem, kuros nākotnē ir iespējama Latvijas tautsaimniecības izaugsme. 27% aptaujāto atbildēja, ka attīstība ir iespējama, stabilizējot iedzīvotāju skaitu esošajā līmenī (1,9 miljoni), bet 20% sniedza atbildi, ka izaugsme iespējama tikai palielinoties valsts iedzīvotāju skaitam. Tikai 9% respondentu uzskatīja, ka tautsaimniecības attīstība ir iespējama arī pie mazāka iedzīvotāju skaita. Jārēķinās, ka nākotnē zemas dzimstības un garāka dzīves ilguma ietekmē, turpinoties iedzīvotāju sastāva novecošanas procesam, arvien vairāk valstu saskarsies ar depopulācijas problēmu. Tas liks meklēt atbildes uz jautājumu - vai tautsaimniecības izaugsme ir saistāma tikai ar iedzīvotāju skaita pieaugumu? Tālākā nākotnē atbildes uz šo jautājumu meklēsim arī globālā līmenī. Ierobežota un selektīva imigrācija dažu paaudžu dzīves laikā var sniegt pienesumu gan tautsaimniecības attīstībai, gan nodrošinot labklājību iebraucējiem. Tomēr, apzinoties notiekošo demogrāfisko pārmaiņu ilglaicīgo raksturu, ir jāsaprot, ka nākotnē būs jāprot saimniekot arī pie mēreni sarūkoša iedzīvotāju skaita. Šādu prasmi pašlaik apgūst jau virkne valstu, reģionu, pilsētu un novadu, un tas ir viens no lielākajiem nākotnes izaicinājumiem arī Latvijai. 

Publicēts "Dienas Biznesā" 16.06.2017.