28.02.2012

Maija Goluboviča, Jelgavas Valsts ģimnāzijas absolvente, šobrīd studē Ekonomikas un vadības fakultātes studiju programmas „Starptautiskā ekonomika un komercdiplomātija”  1.kursā. Pagājušā gadā viņa ieguva 1.vietu biznesa plānu konkursā, kuru  organizēja EVF kopā ar Junior Achievement Latvia, un ieguva iespēju bez maksas pirmo gadu studēt EVF.

Panākumi sākas ar veiksmīgu ideju. Kā radās tavs biznesa plāns?

Mūsu biznesa plāns praktiski tika veidots citam konkursam- „Lec biznesā!”, kuru rīkoja Hipotēku banka, tomēr tā kā konkurence bija ļoti sīva un tas neiekļuva starp uzvarētājiem. Biznesa plāns tika veidots ļoti rūpīgi un augstā līmenī, līdz ar to EVF konkursam varējām iesniegt jau gatavoto plāno un „nošaut 2 zaķus ar vienu šāvienu”. Atklāti sakot, mēs apbalvošanas ceremonijā atmetām cerības uz uzvaru, jo domājām, ka līdzīgi kā jau iepriekšējā konkursā konkurence būs pārāk liela – tomēr pēc rezultātu paziņošanas bija ļoti liels pārsteigums un tajā pašā laikā gandarījums par paveikto darbu. Mūsu pašiniciatīva bija vainagojusies panākumiem.

Kā izvēlējies studēt šajā studiju programmā?

Mācoties vidusskolā es nebiju pārliecināta par to, ko vēlos mācīties nākotnē un kāds varētu būt mans studiju virziens – man izvēlē noteikti ļoti palīdzēja mamma, kuras viedoklim uzticos, un galvenais, protams, bija iegūstamais grāds. Šīs studiju programmas priekšmeti pārstāv ļoti plašu ekonomikas nozaru spektru, kā arī satur ļoti daudzus specifiskus un interesantus kursus. Tā kā mani ļoti interesē starptautiskā ekonomika – īpaši attīstības valstu ekonomikas, piemēram Indija un Ķīna,  šāda  programma varētu būt perspektīva arī nākotnē.

Vai savu nākotni vēlies saistīt ar uzņēmējdarbību?

Jā, noteikti vēlos, bet pirms tam uzskatu, ka nepieciešams uzkrāt pieredzi strādājot, piemēram valsts iestādēs vai ministrijās.

Godīgi sakot, vēl pirms gada biju pārliecināta, ka mācīšos modes dizainu Lielbritānijā, tomēr nācās pieņemt citus lēmumus  - ļoti ilgi svārstījos starp loģiku/matemātiku un radošo. Uzskatu, ka uzņēmējdarbība ir tas, ko vajag mācīties, tādēļ arī izvēle mācīties šeit. Varbūt vēlāk būs iespēja darboties uzņēmējdarbībā tieši dizaina jomā –tā būs ar mākslu vai dizainu saistīta, radoša nozare.

Vai tu domā, ka tev ir tas, kas vajadzīgs vadītājam?

Man pašai to grūti novērtēt – vadītajam jābūt spējai nostādīt mērķus un sapulcināt padotos ap sevi. Uzskatu, ka ar projektu un biznesa plānu veidošanu esmu guvusi lielu pieredzi, vienlaikus, gūstot panākumus un godalgotas vietas. Esmu cilvēks, kam gribas visu novest līdz galam un visaugstākajā līmenī. Daudz ko ietekmē arī tas, ka esmu augusi ģimenē blakus brāļiem, tādēļ protu pastāvēt par savu viedokli.

Lūdzu, pastāsti savus pirmos iespaidus par studiju procesu, pasniedzējiem un vidi, kurā tu biji nokļuvusi!

Jau pašā pirmajā dienā skaidrs, ka šis nav nekāds pirmais septembris skolā – uzreiz sākas lekcijas, nevienu nepazīsti, vide ir jauna un sveša, sākotnēji nezini, kur atrodas katra auditorija. Protams, daudz adaptācijas un sākumā viss kā no attāluma. Tomēr jau pēc tam pilnīgi pretēji – man ir ļoti labs kolektīvs, studiju programma ir nosacīti  jauna un pasniedzēji ļoti labi attiecas pret studentiem. Man patīk viss – pats studiju process interesants, kā arī pati studiju programma atrodas tādās kā radošās pārmaiņās un mainās līdzi laikam.

Cik lielā nozīme tavu mērķu sasniegšanā ir studijās gūtajai pieredzei?

Viss, ko mana studiju programma piedāvā, es uzskatu ir un būs noderīgs, tādēļ uzskatu, ka jāliek ļoti liels uzsvars tieši izvēloties augstskolu un viss ir ļoti rūpīgi jāapdomā, jo tie tomēr ir 4 gadi. Es mēģinu maksimāli no visa piedāvātā sev kaut ko iegūt pašai – daudzi, kas nenovērtē to un neapmeklē lekcijas, seminārus, pat īsti nesaprotot, ko zaudē. Bet man noteikti patīk tas, ko esmu izvēlējusies un uzskatu, ka „Starptautiskā ekonomika un komercdiplomātija” ir ļoti perspektīva studiju programma.

No biznesa plāniem tā noteikti ir praktiska pieredze, piemēram, mērķu formulēšanā. Ļoti daudzi uzņēmēji nekad neko tādu nav darījuši – bet no šādas pieredzes var mācīties reāli uzliekot uz paīra uzlikt ideju ar dažādiem reāliem apjomiem un aprēķiniem.

Ko tu novēlētu vidusskolēniem, kas vēl nav izlēmuši kur studēt?

Vispirms kārtīgi izdomāt un saprast, kas pašam patīk un šajā virzienā arī doties – ja ir pārāk daudz lietas un grūti izvēlēties, tad otrs solis noteikti ir parunāt ar vecākiem, draugiem un citiem tuviem cilvēkiem, kas redz tevi no malas, un, iespējams, viņi redzot tevi no citas prizmas var palīdzēt pieņemt lēmumus.