Dāvis Siksnāns: "Izrādot iniciatīvu, uzņēmums ļāva man augt un pilnveidoties, un savu lomu uzņēmumā mainīt"
17.02.2012

Dāvis Siksnāns, Starptautisko ekonomisko attiecību (SEA) 2. kursa students, šobrīd strādā par projektu vadītāju Draugiem.lv grupas uzņēmumā A/S Idea Bits Latvia. Viņa vadībā dienasgaismu ieraudzījuši tādi projekti kā FriendlyBracelets, DeskTime un citi. Dāvis ir arī Dr. Ainas Galējas stipendiāts, kurš 2010./2011. akadēmisko gadu pavadīja studijās Oklēras universitātē Viskonsīnā, ASV.

Kā nokļuvi šādā radošā uzņēmumā?

Pēc vidusskolas beigšanas Cēsīs atnācu mācīties uz Rīgu un tā sanāca, ka Draugiem.lv tieši tobrīd meklēja cilvēku jaunā pozīcijā - IT administrators, kas uzmanītu Draugiem.lv darbinieku aparatūru un rūpētos, lai tā vienmēr strādātu. Man kā reiz jau bija šāda pieredze, jo biju iepriekšs strādājis ar IT atbalstu nodrošināšanu Cēsīs. Tā kā, sākot strādāt Draugiem.lv, nemaz uzreiz nebiju projektu vadītājs, bet izrādot iniciatīvu uzņēmums ļāva augt un pilnveidoties un savu lomu uzņēmumā mainīt.

Vai vienmēr esi zinājis, ka gribi darboties šādā jomā?

Principā jā. Kopš vidusskolas, kad spēru savus pirmos soļos šajā lauciņā jutu, ka ar to gribu darboties arī nākotnē. To visu vēl vairāk apstiprināja ēnu dienas, kad devos ēnot uzņēmuma Lattelecom projektu vadītāju un sapratu, ka tas man tiešām patīk.

Pastāsti par kādu interesantu projektu, kuru esi vadījis!

Jau mācoties ASV, sāku darboties ar vienu jaunu, interesantu produktu FriendlyBracelets, kas ir mājaslapa, kurā ikviens var pasūtīt unikālas aprocītes, izvēloties krāsas un tekstu. Tās var norādīt piederību kādas, piemēram, pasaulē populāras mūzikas grupas fanu klubam, vai vienkārši būt par identifikācijas zīmi draugu vai domubiedru grupai. FriendlyBracelets ir ļoti maziņa daļa no tā visa, ko  rada draugiem.lv, bet projekta mērķis bija parādīt, ka arī mēs varam ieinteresēt ārzemju paterētāju ar unikālu produktu. Tāpat FriendlyBracelets ir lieliska testa vide, lai izmēģinātu dažādas mārketinga tehnikas, ko vēlāk izmantot arī citos projektos.

Laika gaitā strādāts pie dažādiem citiem projektiem, bet pozitīvā lieta ir tā, ka radošā uzņēmumā lietas nemitīgi attīstās un mainās - veiksmīgie projekti tiek turpināti, bet mazāk veiksmīgie pārtraukti un to vietā nāk jaunas idejas.

Ka studijas LU EVF bagātina tavu pieredzi profesionālajā jomā?

Manuprāt, ir ļoti labi, ka paralēli studijām students arī strādā. Tādā veidā tu daudz no tā, ko mācies universitātē vari sasaistīt ar reālo dzīvi un uzreiz likt lietā. Citādi, kursam beidzoties vai pabeidzot universitāti tu daudz ko jau būsi aizmirsis.

Tu esi starptautisko ekonomisko attiecību students. Kā studijas ASV paplašinājušas tavu redzesloku un kādu pieredzi tas tev ir sniedzis?

Visi jau noteikti zina, ka ASV ir viens liels tautību katls, kurā kopā samaisījušies cilvēki no visas pasaules. ASV tev ļauj iepazīt ne vien amerikānisko dzīves skatījumu, bet arī dažādās sabiedrības grupas, piemērām, spāņu izcelsmes amerikāņus un viņu dzīvesveidu. Tāpat ASV vēl aizvien ir lielākā un ietekmīgākā pasaules ekonomika, tā kā studijas biznesa fakultātē noteikti palīdzēja labāk saprast ASV vadības stilu, dažādas mārketinga tehnikas un kulturālās atšķirības. Tas man palīdz arī tagad, kad darbā sanāk strādāt ar produktiem, kura noieta tirgus ir arī ASV.

Kā atšķiras studiju process ASV no studijām Latvijā?

Studijās ASV daudz vairāk tiek uzsvērts un atkārtots zināšanu praktiskais lietojums - it īpaši biznesa fakultātē, kur visi mani pasniedzēji pirms kļuva par akadēmiķiem paši ir darbojušies biznesā un daudz piemērus sniedz no personīgās pieredzes. Piemēram, mārketinga pasniedzējs vielu papildināja ar piemēriem no savas online golfa piederumu kompānijas, kā arī starptautiskā mārketinga pasniedzējai ar vairāk kā 20 gadu pieredzi šajā jomā nekad netrūka kāds interesants stāsts par jebkuru teorijas aspektu.

Tu esi viens no global changemakers. Ko nozīmē būt par tādu?

Projekts “Global Changemakers” (Globālo pārmaiņu līderi) apvieno sociāli aktīvus jauniešus visā pasaulē vecumā no 16 līdz 25 gadiem un attīsta viņos līderības spējas, kas nepieciešamas, lai ietekmētu un risinātu problēmas savos reģionos un pasaulē. 2009. gadā es piedalījos šī projekta samitā Londonā, kurā bija aptuveni 60 jaunieši no 44 dažādām valstīm. Tur mēs mācījāmies par tādām lietām kā projektu vadība un finansējuma piesaiste. Vēl tagad ar daudziem Londonā satiktajiem jauniešiem uzturu kontaktu un cenšamies atkal satikties, ja esam vienā pilsētā.

Ko novēli jaunajiem SEA studentiem?

Izmantot iespējas, ko piedāvā universitāte un arī skatīties ārpus tām - reti, kad visas iespējas nonāk tavā redzeslokā tās pašam aktīvi nemeklējot.